Hakkımızda

Beden Eğitimi Bölümümüz;

2547 sayılı Yüksek Öğretim Kurulu kanununun 47/a maddesi uyarınca;

 Yıldız Teknik Üniversitesi senatosunun 07 Ekim 1983 gün 13 numaralı toplantısının 15. maddesinde Akademik Teşkilat yönetmeliğinin 13. Maddesine göre alınan karar ile 1983 yılında Prof. Dr. Raif DURAK’ın ilk Bölüm Başkanlığında Rektörlüğe bağlı olarak Akademik bir birim olarak kurulmuştur.

Beden Eğitimi Bölümü; Yıldız Teknik Üniversitesi adına faaliyetlerini, üniversitemizin Davutpaşa Yerleşkesinde bulunan Spor Tesislerinde Doç. Dr. E. Mehmet ÖZKAN başkanlığında Bölüm Başkan Yardımcısı Öğretim Görevlisi Çetin Erdem SONAL ile Öğretim Görevlileri Şener GÜNAY, Selim AKBIYIK ve Gülsüm SONAL ’dan oluşan 4 öğretim elemanı ile hem üniversite içi hem de üniversiteler arası birçok alanda ve çeşitli branşlardaki müsabakalar olmak üzere yürütmektedir.

Yıldız Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü Öğretim Elemanları tarafından antrene edilen sporcu öğrencilerimizle beraber geçmişten günümüze kadar birçok spor dalında Türkiye Şampiyonluğu, Süper Lig Şampiyonluğu, çeşitli Türkiye dereceleri (Türkiye 2.liği, 3.lüğü gibi), Grup Birinciliği vb. olmak üzere birçok dereceler alan üniversitemiz; gelecek eğitim ve öğretim yıllarında da bu geleneğini sürdürmeye devam edecektir.

Ağırlıkla mühendislik gibi teknik alanlarda eğitim veren bölümlerden oluşan üniversitemizde her eğitim ve öğretim yılında akademik ve idari personel ile öğrencilerimize yönelik üniversite içerisinde faaliyetler düzenlemiş olan Beden Eğitimi Bölümümüz ayrıca özel kuruluşlar ile Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen branşlarda müsabakalara katılmış olup bu müsabakalar sonucunda hemen her branşta kız ve erkeklerde dereceye girerek kupaları almanın yanında; üniversitemiz salon sporlarında müsabakalara ev sahipliği yaparak ta organizasyona katkıda bulunmuştur.

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonunun müsabakalara katılım ve alınan dereceler baz alınarak yaptığı değerlendirmesinde, üniversitemiz; Türkiye’de bulunan yaklaşık 210 üniversite arasında ilk 30 üniversite arasında yerini almaktadır. Spor Akademisi olan üniversiteler ile sporculara verdiği burslarla Özel Vakıf üniversitelerinin olduğu düşünüldüğünde bu derecenin çok büyük bir başarı olduğu yadsınmamalıdır.

Bölümümüz, her Eğitim-Öğretim yılının başında üniversitemizi temsil edecek olan sporcu öğrencilerimizi bulmak için hemen her spor dalında seçmeler yapar. Bununla birlikte üniversiteye kayıt esnasında doldurulan Sporcu Bilgi Formu incelenerek yine bir eleme yapılır. Bu seçmelere üniversitemizin her fakültesinden ve her bölümünden kendine güvenen öğrencilerimiz katılmaktadır. Eleme kıstaslarımızın başında, sporcu öğrencilerimizin yeteneğinin yanında özellikle iyi bir karaktere sahip olma özelliğini ve üniversitemize yakışacak davranışlar sergilemesi tutumunu ilk sıralarda yer alır. Elemeyi geçen sporcu öğrenciler, ilgili branş hocaları tarafından antrene edilerek müsabakalara hazırlanır ve müsabaka zamanı geldiğinde üniversitemizi temsil eder.